Figurka - św. Rita z Cascia
Wysokość: 21 cm
Wykonanie: żywica
Kult św. Ryty istniał już w końcu XVIII wieku w kościele augustianów pw. Św. Katarzyny w Krakowie, gdzie w ołtarzu głównym z XVII wieku znajduje się posąg Świętej (dłuta rzeźbiarza Wojciecha Maciejowskiego, ukończona w roku 1944). W nawie głównej jest jej figura z 1940 roku, obraz z XVII wieku, a także jej relikwiarz z XX wieku.
W kościele Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu (ul. Czarnieckiego 15) znajduje się łaskami słynący wizerunek ufundowany przed pięćdziesięciu laty poprzez matkę, której syn za wstawiennictwem Świętej został uzdrowiony z nieuleczalnej choroby. Każdego 22. Dnia miesiąca na Mszy o godz. 18.00 w świątyni gromadzą się licznie jej czciciele, przynosząc ze sobą róże – symbol piękna i miłości połączonych z cierpieniem. Parafia otrzymała relikwie od sióstr z klasztoru w Cascii, gdzie po dziś dzień spoczywa nienaruszone ciało Rity.
Miejscem kultu św. Ryty jest dodatkowo sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie (woj. Wielkopolskie), gdzie od 2012 roku znajdują się relikwie św. Ryty.
1 stycznia 2014 roku dekretem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego została powołana parafia św. Rity z Cascii w Lusówku. Dokumenty określają granice parafii: Lusówko wraz z przysiółkami Rozalin i Otowo, Sierosław, Pokrzywnica.
22 listopada 2014 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo ku czci św. Ryty w Głębinowie koło Nysy. 22 maja 2015 roku nastąpiło wprowadzenie jej relikwii do kościoła św. Urbana[3].
22 dnia każdego miesiąca w Parafii św. Macieja Apostoła w Zabrzu odbywa się nabożeństwo z prośbą o wstawiennictwo Świętej w trudnych i beznadziejnych sprawach, połączone z Eucharystią w tych intencjach, uczczeniem relikwii, a także poświęceniem róż, jednego z atrybutów Św. Ryty[4].
Od sierpnia 2016 roku relikwie krwi świętej Ryty z Cascii znajdują się w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Turowie. 22. Dnia każdego miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest msza święta oraz nabożeństwo ku czci św. Ryty w występowaniu jej relikwii. Podczas nabożeństwa odmawiana jest koronka do św. Ryty, po której następuje ucałowanie jej relikwii i konwencjonalne ofiarowanie czerwonych róż, które są symbolem świętej. Przed mszą świętą istnieje możliwość podjęcia czerwonych róż, a po mszy świętej w dodatku koronek, różańców i obrazków świętej, za dobrowolną ofiarą na rzecz rozwoju kultu świętej w parafii[5].
Na Podhalu w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim od roku 2014 każdego 22 dnia miesiąca odprawiany jest różaniec wraz z intencjami,, a także nabożeństwo z poświęceniem róż. Mieści ono wiernych z Makowa i sąsiadujących parafii południowej Polski. W 2017 roku w związku z błyskawicznie rozwijającym się kultem, parafia makowska otrzymała z Cascii relikwie II stopnia.
22 maja 2019 roku został erygowany nowy Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem św. Rity z Cascii przy ulicy Żupniczej 27 w Warszawie, w dekanacie grochowskim.